اخبار سایت

بهترین زمان برای خرید ملک

بهترین زمان برای خرید ملک

بسیاری از افراد رویای خرید ملک را در سر دارند. همه مردم دوست دارند تا بهترین خانه را با مناسب‌ترین قیمت برای خودشان تهیه کنند. به همین خاطر ممکن است دائماً مشاورین املاک را زیر پا گذاشته و یا آگهی‌های خرید ملک را در روزنامه‌ها، مجلات و یا سایت‌ها دنبال کنند.

خوب است که به عنوان یک خریدار، اطلاعات کافی از بازار مسکن داشته باشید. به طور کلی در این بازار دو نوع تقاضای ملک وجود دارد. هر یک از نوع درخواست‌ها نیازمند شرایط و تدابیر خاص خودشان هستند. به طور معمول بخش تقاضا در بازار مسکن دارای دو دیدگاه زیر است:

  1. دیدگاه مصرفی: خرید ملک با هدف سکونت
  2. دیدگاه سرمایه گذاری: خرید ملک با هدف افزایش سرمایه و حفظ ارزش پول

خرید ملک بر اساس هر یک از این دیدگاه‌ها تفاوت‌هایی دارد. مثلاً هنگامی که قصد خرید خانه‌ای را با هدف سکونت در ان دارید، ممکن است چندان ترقی کردن منطقه و افزایش قیمت ملک، مد نظر نباشد. اما هنگامی که ملک را با هدف سرمایه گذاری خریداری می‌کنید. این موضوع برای شما در ارجحیت می‌باشد. یکی از سوالاتی که عمده خریداران ملک مطرح می‌کنند این است که بهترین زمان برای خرید ملک چه موقع است؟ ما قصد داریم تا در مقاله پیش رو، به بررسی این سؤال پرداخته و جواب مناسبی را برای آن پیدا کنیم.

بهترین زمان برای خرید ملک با هدف سکونت
بهترین زمان برای خرید زمانی است که بازار مسکن و قیمت‌ها به تعادل رسیده و ثابت شده باشند

 

بهترین زمان برای خرید ملک با هدف سکونت چه موقع است؟

زمانی که فردی به قصد سکونت در خانه‌ای، قصد خریداری آن را دارد، باید شرایط زیر را در نظر بگیرد که عبارتند از:

باید توجه کند که اولویت او به عنوان خریدار، سکونت است نه افزایش سرمایه بنابراین بهترین زمان برای خرید هنگامی است که حداقل تا 1 الی 2 سال آینده قصد فروش ملک را نداشته باشد. همچنین باید زمانی اقدام به خرید کند که مبلغ کافی را جمع آوری کرده باشد. باید بتواند از پس پرداخت اقساط خرید ملک به خوبی برآید.

از طرفی همیشه بازار مسکن دچار نواسانات بسیاری می‌شود. بنابراین بهتر است خریدار مصرفی ملک، زمانی خانه دلخواهش را خریداری کند که بازار مسکن و قیمت‌ها به تعادل رسیده و ثابت شده باشند. افزایش قیمت مسکن تأثیر بسیاری بر سایر بازارهای موازی از جمله بازار ارز می‌گذارد. بنابراین می‌توانید با گران و ارزان شدن قیمت ارز، موقعیت مناسب برای خرید ملک را بسنجید.

همچنین باید به مسائلی همچون افزایش تورم، اتفاقات سیاسی و اقتصادی، رکود بازار مسکن و در پی آن کاهش قیمت‌ها در انجام معاملات املاک، توجه کنید. باید به محض اینکه شرایط متناسب شد و تورم و تنش‌ها متعادل شد، اقدام به خرید کنید؛ چرا که کوچکترین تعللی ممکن است رویای خانه دار شدن شما را تا سال‌ها به تأخیر بیندازد.

نکته دیگری که باید به آن در خرید ملک به قصد سکونت توجه کنید، آن است که هر از گاهی وام‌ها و تسهیلات بانکی خوبی توسط بانک‌ها ارائه می‌شود و یا منطقه‌ای با طرح‌های پیش فروش، برای خریداران ارائه می‌شود. بهتر است که این موقعیت‌ها را ارزیابی کنید و با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، بهترین خرید ممکن را صورت دهید.

 

بهترین زمان خرید ملک برای سرمایه گذاری
سرمایه گذاری در املاک، جزو سرمایه گذاری‌های سود آور و مطمئن است

 

بهترین زمان خرید ملک برای سرمایه گذاری چه موقع است؟

اگر قصد خرید ملکی را با هدف سرمایه گذاری دارید، جریان به کلی فرق می‌کند. چرا که باید بالاترین اولویت شما، رشد و ترقی ملک و منطقه باشد. باید در محیطی خانه مورد نظر را خریداری کنید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشترین ترقی و سودآوری را داشته باشد. به طور کلی سرمایه گذاری در املاک، جزو سرمایه گذاری‌های سود آور و مطمئن است. اما باز هم توصیه می‌کنیم حتماً قبل از خرید، بازار مسکن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و شرایط خرید و فروش املاک و مستغلات را بسنجید. بهتر است هنگامی اقدام به خرید کنید که دوره شکوفایی و رونق بازار مسکن باشد. مثلاً در شریط بحران اقتصادی کشور، جنگ، ناامنی، اعتراضات و مسائلی از این دست، خرید ملک با هدف سرمایه گذاری، کاملاً غلط است. چرا که هیچ گونه ثبات یا تضمینی برای رشد و توسعه قیمت و ارزش ملک خریداری شده وجود ندارد.

بنابراین بهتر است نشانه‌های رونق و رکود بازار مسکن را ارزیابی کنید و ببینید کدام مناطق پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک دارند. حتماً لازم نیست که یک ملک بزرگ و همه چیز تمام را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید یا در جزئیات آن دقیق شوید، چرا که شما این ملک را تنها با هدف افزایش سرمایه خود و حفظ ارزش پولتان خریداری کرده‌اید. به طور معمول هر 3 یا 4 سال یکبار، بازار مسکن رشد قابل توجهی پیدا می‌کند. بنابراین اگر در منطقه مناسبی اقدام به خرید کردید که مطمئن بودید، پیشرفت خواهد کرد، بهتر است فرصت بدهید و زود از انتخاب خود مأیوس نشوید.

برای خرید ملک به منظور سرمایه گذاری، بازه زمانی کسب سود، بیشترین اهمیت را دارد. چرا که اگر به درستی سرمایه گذاری نکنید و برای بلند مدت سرمایه خود را در بخشی که سوددهی پایینی دارد سرمایه گذاری کنید، مطمئناً شاهد رشد چندانی نخواهید بود. به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری به وضعیت رکود بازار دقت نکند، مدت زمان طولانی‌تری را باید منتظر سودآوری از جانب ملک خود باشد.

در سال جدید خانه بخریم یا دست نگه داریم؟

هر چه بیشتر خرید خانه را به تعویق بیندازید، این رؤیا بیشتر از سابق دور از دسترس می‌شود. کشور ما شاهد تورم بی سابقه در تمامی بخش‌ها و بازارهای موجود است. قیمت‌ها ثبات چندانی ندارند و کسی از آینده پیش رو با خبر نیست. بنابراین بهتر است که شما قبل از هر اقدامی با افراد حرفه‌ای و فعالان در حوزه مسکن مشورت نمایید و سعی کنید هر چه سریع‌تر بودجه مورد نیاز برای یک خانه هر چند کوچک را فراهم آورید. با کسب سود روی یک خانه کوچک، می‌توانید بعدها با افزایش سرمایه‌تان و در کنارش بالا رفتن قیمت ملکی که خریده‌اید، گزینه بزرگتر و بهتری را بتوانید بخرید.

 همانطور که می دانید قیمت مسکن نیز مانند سایر موارد اساسی همچون ارز و طلا و … دارای حباب است. شما باید با برنامه ریزی همه جانبه و مشورت با بنگاه‌های معتمد املاک، ابتدا هدفتان را از خرید ملک مشخص کنید و سپس با جستجو در میان بهترین موارد موجود، گزینه دلخواه خود را بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به املاک پارسه 22
map
waze