اخبار سایت

چگونه به مشاور املاک اعتماد کنیم

چگونه به مشاور املاک اعتماد کنیم؟

حتماً بارها مشاورین املاک را در گوشه و کنار شهر دیده‌اید، بنگاه‌های معاملات ملکی که با ارائه موارد گوناگون موجود در دفاتر خود، سعی در انجام معامله و جذب مشتری دارند. هر معامله‌ای که انجام می‌شود، مشاورین املاک در ان ذی نفع هستند و مبلغی را بابت حق الزحمه خود از طرفین معامله دریافت می‌کنند. در کشور ما دید خوبی نسبت به مشاور املاک وجود ندارد و اغلب افراد فکر می‌کنند که افراد بنگاهی، با چرب زبانی آن‌ها را وارد یک معامله پر سود برای خود می‌کنند. معمولاً اعتماد زیادی به مشاورین املاک وجود ندارد و با وجود تعداد زیاد این املاکی‌ها در سطح شهر، ممکن است تصور کنید شغل راحت و پر سودی می‌باشد.

اما باید بگوییم که کار مشاور املاک نیز سختی‌های خودش را دارد و نمی‌توان بدون دلیل همه مشاورین فعال در این حوزه را افرادی سودجو و فرصت طلب دانست. اگر می‌خواهید به اصطلاح شیرین معامله کنید و گزینه‌های خوبی را برای خرید در میان املاک و مستغلات بیابید، باید قبل از هر چیز یک مشاور املاک مطمئن و قابل اعتماد پیدا کنید. متاسفانه برخی از املاکی‌های نا کارآمدی که کار مشاوره املاک را به خوبی نمی‌دانند، با تصویر واهی سود فراوان از این شغل، وارد آن می‌شوند و باعث ضرر و زیان بسیاری به افراد می‌شوند.

اگر مشاور املاک کار خود را بلد نباشد. با قوانین این صنف و بازار مسکن آشنا نباشد، ممکن است با منعقد کردن یک قرارداد، جوانب کار را به خوبی نسنجد و مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند. به همین خاطر امروز در این مقاله، قصد بررسی این موضوع را داریم که چگونه به مشاور املاک اعتماد کنیم؟ پس برای پیدا کردن مشاورین املاک معتبر و قابل اطمینان و همچنین دچار نشدن به سودجویان و کلاهبردارن در عرصه مشاوره املاک، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مشاور املاک چگونه شغلی است؟

بهتر است قبل از هر چیز به بررسی شغل مشاوره املاک بپردازیم و در ادامه راه‌های اعتماد به این صنف را مورد ارزیابی قرار دهیم. ممکن است با خودتان فکر کنید که شغل مشاور املاک این است که از صبح تا شب بنشینید و فقط حرف بزنید؛ املاک مختلف را معرفی کنید و منجر به بسته شدن قرارداد میان خریداران و فروشندگان املاک و مستغلات شوید. اما چنین تصوری کاملاً اشتباه است. مشاور املاک باید دانش و اطلاعات کافی در خصوص املاک داشته باشد و راهنمای خوبی برای مراجعه کنندگان باشد.

با وجود مشاوره‌های درست مشاورین املاک، خریداران و فروشندگان می‌توانند با هم به معامله بپردازند. در حقیقت یک مشاور املاک هم باید مشاوره بدهد که چه مکانی برای خرید مناسب است و هم باید از قوانین حقوقی مرتبط به معاملات و مستغلات آگاه باشد. به این ترتیب می‌تواند قراردادهای مناسب، اصولی و بدون اشکالی را تنظیم کند. مشاوره املاک نیاز به علم روانشناسی و ترفندهای علمی دارد. فردی که این شغل را دنبال می‌کند به نوعی ضامن حقوقی قراردادهای بسته شده میان فروشندگان و خریداران است. اما آیا راهی برای اعتماد به این مشاورین وجود دارد؟ در ادامه چند روش کاربردی را برای تشخیص قابل اعتماد بودن مشاوران املاک معرفی می‌کنیم.

 

اعتماد به مشاورین املاک
برخی راهکارهای ساده برای تعیین مورد اعتماد بودن مشاورین املاک

چند روش ساده برای اعتماد به مشاورین املاک

در زیر به بررسی برخی راهکارهای ساده برای تعیین مورد اعتماد بودن مشاورین املاک پرداخته‌ایم:

  • مشاور املاک قابل اعتماد دانش کافی در خصوص املاک را دارد

شما می‌توانید به مشاورین املاکی اعتماد کنید که به خوبی از قوانین بازار مسکن، قوانین حقوقی میان خریدار و فروشنده، مسائل مالیاتی، هزینه‌ها، نحوه نوشتن قولنامه، نحوه سند زدن، نحوه تنظیم قرارداد و … آگاه باشد. تنها مشاور املاکی مطمئن می‌باشد، که کاملاً با روش‌های معامله املاک و مستغلات آشنا باشد و به خوبی وضعیت فعلی و آینده یک منطقه را بداند. همچنین علی رغم آشنایی با قوانین و شرایط بازار، باید اصول و فنون مذاکره را نیز بداند.

  • مشاور املاک مورد اعتماد، کمیسیون خود را بابت تلاش‌هایی که می‌کند، می‌گیرد

اگر مشاور املاکی مورد اعتماد باشد، متناسب با تلاش‌هایی که در خصوص معامله انجام می‌دهد، حق کمیسیون دریافت می‌کند. نه در صورتی که فردی بدون تلاش آنچنانی، مبالغ زیادی را بابت کمیسیون مطالبه کند، قابل اعتماد نخواهد بود.

  • مشاور املاک خوب و مطمئن، تیم فنی و پشتیبانی خوبی دارد

چگونگی بازاریابی املاک، نحوه رسیدگی به روند معاملات، دفتر محل عقد قراردادها، همگی نشانه‌هایی از اعتماد به مشاور املاک هستند. مسلماً اگر احساس کنید که با افرادی متخصص در زمینه املاک سر و کار دارید، اعتماد بیشتری نیز به آنان خواهید داشت. توجه داشته باشید که بنگاه‌های معاملات املاک، تأثیر زیادی بر انجام معاملات ملکی شما دارند. بنابراین خوب است که مجوز، کد شناسایی و سوابق آن را بررسی نمایید. همچنین دقت داشته باشید که چنین بنگاه‌هایی تیم پشتیبانی بسیار خوبی دارند که پاسخگوی سؤالات و نیازهای مراجعین هستند.

 

مشاور املاک خوب و مطمئن
مشاور املاک خوب و مطمئن
  • مشاور املاک قابل اعتماد فایل‌های بسیاری از موارد ملکی گوناگون دارد

اگر یک مشاور املاک ارتباطات خوبی داشته باشد و فایل‌های و موارد بسیاری را برای خریداران ارائه کند، می‌توان به او اعتماد بیشتری کرد.

  • مشاور املاک مطمئن، برای شما وقت بیشتری را صرف می‌کنند

اگر احساس کردید که با مراجعه به بنگاه املاک، فرد مشاور عجله به خرج می‌دهد و زمان کافی برای پاسخگویی به مشتریان اختصاص نمی‌دهد، ممکن است به او شک کنید و احساس خوبی نداشته باشید. بنابراین یکی از فاکتورهای جلب اعتماد مراجعه کنندگان به بنگاه‌های املاک، این است که چقدر برای مشتریان خود وقت صرف می‌کنند.

  • مشاورین املاک قابل اعتماد کد رهگیری ارائه می‌کنند

کار مشاور املاک تنها نوشتن قرارداد و شرح جزئیات املاک و مستغلات نیست و برای اعتماد به این صنف، لازم است که شما از آنان کد رهگیری دریافت کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطمینان از تخصص مشاور، چند سؤال حقوقی را ضمن گفتگو با او مطرح کنید و میزان تسلط و دانش او را مورد ارزیابی قرار دهید. توجه داشته باشید که پس از دریافت کد رهگیری که برایتان پیامک می‌کنند، اتفاقی جهت ثبت ملک رخ می‌دهد یا خیر. برای اطلاع از این موضوع، می‌توانید به سایت ثبت معاملات و املاک کشور مراجعه کنید و با وارد نمودن اطلاعات هویتی خود از جمله کد ملی و کد رهگیری، از صحت آن اطمینان حاصل فرمایید.

  • مشاور املاک مطمئن، نام و آوازه خوبی در منطقه دارد و مشتریانش راضی هستند

معمولاً اگر بنگاه معاملات ملکی خوشنام باشد، در همان منطقه مشتریان راضی بسیاری خواهد داشت و سایر افراد ساکن در منطقه و دیگر کسبه محل از او به نیکی یاد می‌کنند. بنابراین می‌توانید با توجه به اعتباری که این دفاتر دارند، به آن‌ها اطمینان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به املاک پارسه 22
map
waze