اخبار سایت

توصیه‌هایی برای خرید خانه‌های وام دار

توصیه‌هایی برای خرید خانه‌های وام دار

بسیاری از زوج‌های جوان رویای خانه دار شدن را دارند. دریافت وام مسکن کمک می‌کند تا مردم توانایی خرید خانه را پیدا کنند. ولی وام مسکن شرایط خاصی دارد و همه موفق به گرفتن آن نمی‌شوند. به همین خاطر هم عده‌ای به خرید خانه‌های وام دار روی می‌آورند. خرید خانه وام‌دار خوب است ولی باید توجه کنید که خدایی ناکرده سرتان کلاه نرود یا دچار سوء استفاده نشوید.

شاید مفهوم خانه وام دار برایتان واضح نیست و می‌خواهید بدانید که اصلاً به چه خانه‌هایی وام دار می گویند؟ در پاسخ باید بگوییم که خانه وام دار خانه ایست که فروشنده آن بر روی سندش وام گرفته. اگر فروشنده سند خانه را در رهن بانگ بگذارد، می‌تواند بر روی آن وام بگیرد. اما تا زمانی که اقساط وام پرداخت نشود، سند همچنان به عنوان وثیقه در رهن بانک باقی می‌ماند و به همین خاطر، فروشنده این امکان را ندارد که خانه را بدون دسترسی به سند، به نامتان بزند.

با همه این حرف‌ها باز هم عده‌ای ترجیح می‌دهند که خانه‌های وام دار را بخرند و اصلاً توان خرید آن‌ها مشروط به دریافت وام است. مثلاً اگر قصد خرید خانه‌ای به مبلغ 1 میلیارد را دارید و پس انداز شما 800 میلیون است، می‌توانید با خرید خانه‌ای که ببر روی سندش 200 میلیون وام دارد، اقدام به خریداری خانه کنید و این 200 میلیون تومان وام را به شکل اقساطی پرداخت نمایید. پس می‌بینید که خرید خانه وام دار مزیت بزرگی دارد و آن هم تأمین بودجه لازم برای شما در زمان خرید خانه است. اگر می‌خواهید بیشتر در رابطه با خانه‌های وام دار بدانید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 خرید خانه‌های وام دار چه خطراتی دارد؟

زمانی که می‌خواهید یک خانه وام‌دار را به صورت وکالتی بخرید، باید بسیار مراقب باشید که فروشنده خانه را فقط به شما فروخته باشد و خدایی نکرده این ملک را با چندین نفر، معامله نکرده باشد.

نکته مهم دیگری که وجود دارد و باید به آن توجه کنید، این است که تا وقتی آخرین قسط وام را به بانک پرداخت نکنید، سند در رهن بانک باقی می‌ماند و همین موضوع باعث می‌شود که مجبور باشید خانه را وکالتی بخرید. درست است که بعد از نوشتن قولنامه، صاحب‌خانه وکالت بلاعزل به شما می‌دهد تا پس از آزادسازی سند، بتوانید خانه را رسماً به نام خود بزنید، ولی این نوع معامله خطرات بسیاری را ممکن است به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال ممکن است فروشنده ملک را به چندین نفر فروخته باشد و شما یکی از آن‌ها باشید. همچنین اگر فروشنده قبل از آزادسازی سند خانه فوت کند، وکالت‌نامه شما باطل است. حتی ممکن است فروشنده ورشکست شود یا مشکل مالی پیدا کند و سند خانه او توقیف گردد.

جلوگیری از خطرات و مشکلات خرید خانه‌های وام دار
مشکلات خرید خانه‌های وام دار

برای جلوگیری از خطرات و مشکلات خرید خانه‌های وام دار چه کنیم؟

برای جلوگیری از خطرات و دردسرهای احتمالی در معامله خانه‌های وام دار، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  • استفاده از طرح رها و فک رهن

اگر فروشنده از طرح «رها» استفاده کند، یعنی وام مسکن را به کلی پرداخت کند، فک رهن اتفاق می افتد. این راه یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از مشکلات در معامله خانه‌های وام دار است. در این روش، فروشنده باید یک حساب سپرده در بانک باز کند و به اندازه 110 درصد از ارزش اصلی بدهی‌اش را در آن به صورت باقیمانده قرار دهد. بانک مسکن به مشتریانش خود این امکان را می‌دهد که بدون تسویه حساب کامل و با سپرده‌گذاری، بتوانند سندشان را از رهن بانک خارج نمایند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که سپرده تا زمانی که تمام اقساط را پرداخت نکنید، قابل برداشت نیست. همچنین بانک برای این کار، بیشترین سود بانکی مجاز را تعیین می‌کند. در این روش سپرده به جای سند در وثیقه بانک قرار می‌گیرد و سند آزاد می‌شود تا فروشنده امکان به نام زدن خانه را برای شما داشته باشد.

  • انتقال دادن وام مسکن

ممکن است فروشنده پولی برای وثیقه گذاشتن در بانک نداشته باشد یا اصلاً چنین کاری را قبول نکند. بنابراین یک راه دیگر، انتقال وام است. برای انتقال وام خریدار و فروشنده باید به بانک مسکن رفته و علاوه بر پر کردن فرم‌های مربوطه، بخشی از بدهی را نیز پرداخت کنند. اگر از محل سپرده وام خانه را بگیرید، باید هنگام انتقال وام، 10 درصد بدهی باقی مانده را کامل پرداخت کنید که البته از اصل بدهی وام، این مبلغ کم می‌شود.

در صورتی که وام را از طریق اوراق دریافت شده گرفته باشید، به اندازه 1 درصد بدهی باقی مانده به بانک باید کارمزد بدهید. درست است که سند همچنان در رهن بانک است، ولی وام به نام خریدار انتقال می‌یابد. در این روش بانک نامه‌ای به فروشنده و خریدار ارائه می‌دهد که به واسطه آن می‌توانند رسماً وام را به نام خریدار انتقال بدهند.

چند توصیه مهم برای خرید خانه‌های وام دار

توصیه می‌کنیم اگر خیال خرید خانه‌های وام دار را دارید یا کلاً از خرید خود صرف نظر کنید یا اینکه خرید خانه با وکالت نامه تنها را قبول نکنید. در این شرایط عقلانی‌ترین راه، انتقال وام و رها سازی سند از گرو بانک است تا خانه سریعاً به نام شما شود. فراموش نکنید که وکالت نامه فقط در زمان زنده بودن فروشنده اعتبار دارد و اگر این وکالت نامه به هر دلیلی باطل شود، شما نمی‌توانید نه خانه را تحت مالکیت داشته باشید و نه هیچ اقدام دیگری بکنید. یک ایده عالی این است که خانه را با شرط تسویه وام از فروشنده خریداری کنید. چرا که بسیاری از فروشندگان با تسویه کامل وام و باز پس گرفتن سند مشکلی ندارند و با این کار خیال شما را آسوده خواهند کرد. در خرید خانه‌های وام دار بهتر است با افرادی معامله کنید که مطمئن هستند و به لحاظ اعتباری، خوشنام باشند.

در منطقه 22 تهران که به محله چیتگر شهرت دارد، در حال حاضر، خرید خانه‌های وام‌دار بسیار رواج دارد. پس اگر قصد خرید خانه در چیتگر را به صورت وام‌دار دارید، حتما به توصیه هایی که در این مطب ارائه کردیم، توجه کنید تا بتوانید ملک رویایی خود را به بهترین شکل ممکن خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به املاک پارسه 22
map
waze