اخبار سایت

چگونگی قیمت گذاری ملک

چگونگی قیمت گذاری ملک

یکی از سخت‌ترین تصمیماتی که هنگام فروش خانه خود دارید، این است که آن را به چه قیمتی بفرشید. همه دوست دارند خانه‌شان را به قیمتی بالا بفروشند و سود خوبی بدست بیاورند. اما حقیقت امر این است که هر گونه ملکی که قصد فروش آن را دارید، بر اساس فاکتورهای مشخصی، قیمت گذاری می‌شود. دوست دارید درباره چگونگی قیمت گذاری ملک بدانید؟ در ادامه همراه ما باشید تا همه نکات مهم را در اختیارتان بگذاریم.

برای قیمت گذاری ملک باید از کجا شروع کنیم؟

ابتدا باید بهترین برآورد را برای قیمت احتمالی خانه خود داشته باشید. سپس باید استراتژی فروش خود را تعیین کنید. عواملی مانند عجله در فروش، بر قیمت تأثیر می‌گذارد. حتماً بارها در آگهی‌های معامله املاک دیده‌اید که نوشته شده، فروش فوری ملک مسکونی. این نشان می‌دهد که فروشنده برای معامله خانه خود عجله دارد و بنابراین ممکن است حتی آن را زیر قیمت نیز بفروشد. این را می‌توان نوعی از استراتژی فروش دانست.

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت تأثیر گذار است، موقعیت ملک است. فرض کنید که محله‌ای در نزدیکی فرودگاه است و دائماً صدای فراز و فرود هواپیما وجود دارد. مطمئناً شما در چنین شرایطی مجبور هستید ملک خود را بنا به موقعیت بدی که دارد، ارزان‌تر از قیمت واقعی‌اش بفروشید.

یکی از کارهایی که می‌توانید برای قیمت گذاری ملک انجام دهید، استفاده از ابزارهای ارزیابی آنلاین ملک است. این ابزارها به خوبی مشخص می‌کنند که ارزش ملک شما چقدر است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که فقط به ارزش گذاری‌های دیگران تکیه نکنید. ممکن است همسایه‌ها و اطرافیان به شما بگویند که ملک شما چقدر ارزش دارد. اما نمی‌توان به این صحبت‌ها اکتفا کرد. برای تعیین یک قیمت معقول و منطقی، بهتر است به آژانس‌های املاک محله خود مراجعه کنید. مسلماً مشاورین املاک، تجربه و دانش خوبی در زمینه قیمت گذاری املاک به صورت کارشناسی شده دارند.

بنگاه‌های معاملات ملکی، نمی‌توانند ارزش غیر واقعی را برای ملک شما پیشنهاد بدهند. کلیه فعالیت‌های این بنگاه‌ها تحت نظارت بوده و آن‌ها قادر به انجام کارهای غیر قانونی نیستند. یک نماینده املاک بر اساس فاکتورهای بسیاری که وجود دارد و مطابق با عرف جامعه است، قیمت مناسبی را برای ملک شما تعیین می‌کند. در ادامه به شما می گوییم که بر اساس چه فاکتورهایی می‌توان قیمت یک ملک را تعیین کرد.

 

فاکتورهای مؤثر در قیمت گذاری املاک
عوامل موثر در قیمت ملک

فاکتورهای مؤثر در قیمت گذاری املاک

برای تعیین قیمت هر نوع ملکی بر اساس مشخصه‌های گوناگونی، قیمت نهایی تعیین می‌شود. در زیر لیستی از این فاکتورها تهیه کرده‌ایم که نظر شما را به آن‌ها جلب می‌کنیم.

  • کاربری ملک

همانطور که می دانید، املاک، کابری های گوناگونی دارند. یک ملک ممکن است تجاری مسکونی یا اداری باشد. با توجه به کاربری که دارد، قیمت آن نیز متفاوت است. به عنوان مثال، همواره قیمت یک ملک تجاری از یک ملک مسکونی بیشتر است. بنابراین باید با توجه به کاربری که ملک شما دارد به دنبال قیمت گذاری‌اش باشید.

  • سند ملک

یکی از نکات مهمی که در قیمت گذاری یک ملک تأثیر بسیاری دارد، سند آن است. سند هر ملک ممکن است به صورت تک برگی و شش دانگ، قولنامه‌ای و یا تفکیکی باشد. اگر ملک شما سند قولنامه‌ای داشته باشد، نمی‌توانید آن را به قیمت بالایی بفروشید و چون تبدیل آن به سند تگ برگ زمان بر بوده و باید دوندگی‌های بسیاری را برایان انجام دهید، غالباً خریداران، زیر بار خرید املاک دارای سند قولنامه‌ای نمی‌روند و بیشتر مشتاق خرید خانه‌هایی با سنگ تک برگ هستند.

  • موقعیت مکانی ملک

هر منطقه در هر شهری از کشورمان دارای یک رنج قیمت به خصوص است. به عنوان مثال خانه‌های شمال تهران قیمت بسیار بالاتری نسبت به خانه‌های جنوب آن دارند. همچنین موقعیت مکانی به عوامل دیگری نیز وابسته است. اگر ملک شما در منطقه‌ای باشد که آب و هوای خوبی دارد، دسترسی و امکانات رفاهی برای آن محیا است و شرایط خوبی دارد، می‌توانید آن را به قیمت خوبی تعیین ارزش کرده و بفروشید. همچنین ممکن است محله‌ای فقیر نشین باشد یا مثلاً آمار دزدی در آن زیاد باشد. بدین ترتیب خانه‌ای که در چنین محله‌ای باشد، قیمت بالایی نیز نخواهد داشت.

  • متراژ ملک

هر چه متراژ ملکی بیشتر باشد، هزینه بیشتری نیز دارد. بنابراین بزرگی و کوچکی ملک نیز یکی از فاکتورهای مؤثر در قیمت گذاری است. هر چه بودجه افراد در خرید خانه کمتر باشد، املاکی با متراژ پایین‌تر را می‌توانند بخرند.

  • کلنگی و نوساز بودن

یک فاکتور مهم دیگر، قدمت ملک است. هر چه ملک شما قدیمی‌تر باشد، قیمت آن نیز افت می‌کند و هر چه تازه ساز تر باشد، قیمت گذاری آن بالاتر خواهد بود. معمولاً افراد تمایل به خرید خانه‌های نوساز و لوکس برای خود دارند. اما گاهی اوقات یک ملک داری زمینی بزرگ و خوش جا است. در این شرایط خانه کلنگی برای خریدار ارزشمند است و او می‌تواند پس از خرید، ملک را خراب کرده و از نو بسازد یا اقدام به بازسازی و تعمیر آن کند.

  • نقشه و مهندسی ساز بودن ملک

خانه‌های کلنگی که اغلب مهندسی ساز نیستند و نقشه آن‌ها به صورت تجربی کشیده و به اجرا درآمد است. خانه‌هایی را مهندسی ساز می گویند که مهندسین معمار و نقشه کش، برای کشیدن نقشه‌شان وقت گذاشته‌اند. این خانه‌ها نقشه‌های بسیار خوبی دارند و از فضایشان بهترین استفاده به عمل آمده است. معمولاً در خانه‌های مهندسی ساز، میزان پرتی فضا بسیار ناچیز است و از متراژ زمین، بهینه‌ترین استفاده برای ساخت به انجام رسیده است. نقشه برخی از خانه‌ها بسیار بد است و مثلاً اتاق‌های آن‌ها فضای تاریکی دارند یا مثلاً بجای مربع یا مستطیل بودن، کج و ناصاف هستند. این خانه‌ها که نقشه ناقص یا پر ایرادی دارند، قیمت گذاری پایین‌تری نیز خواهند داشت و کمتر خریداری وجود دارد که اقدام به خرید این خانه‌ها کند.

  • چشم انداز ملک

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در بحث قیمت گذاری ملک، چشم انداز آن است. فرض کنید اقدام به خرید خانه در چیتگر کرده‌اید. اگر خانه شما دارای ویوی دریاچه چیتگر باشد، مطمئناً قیمت آن بیشتر از خانه‌ای است که ویوی خاصی ندارد. معمولاً در منطقه‌ای همچون منطقه 22 تهران که این روزها طرفداران بسیاری دارد، خانه‌ها در منطقه توریستی چیتگر ساخته می‌شوند. افرادی که اقدام به رهن و اجاره خانه در چیتگر می‌کنند یا حتی می‌خواهند دست به خرید خانه در چیتگر بزنند، عمدتاً به دنبال املاکی با چشم اندازهای فوق العاده جنگل، دریاچه، آبشار و کوهستان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به املاک پارسه 22
map
waze