اخبار سایت

راهنمای کامل مالیات مسکن

راهنمای کامل مالیات مسکن و انواع آن

تا به حال درباره مالیات مسکن و انواع آن، چیزی شنیده‌اید؟ می دانید مالیات مسکن تا چه اندازه اهمیت دارد؟ اصلاً می دانید با چه معیارهایی، مالیات مسکن مشخص می‌شود؟

ارزش هر ملک در زمان خرید و فروش با توجه به قیمت کارشناسی شده در بنگاه املاک و زیر نظر مشاورین املاک تعیین می‌شود. یکی از موارد مهم در قیمت گذاری ملک، محاسبه مالیات مسکن است که می‌بایست به درستی مشخص شود. برای تعیین ارزش املاک در هر نقطه از شهرها و استانها، می‌توان از کتابچه ارزش معاملاتی املاک که از سوی کمیسیون قانون مالیات تعیین و ابلاغ می‌شود، استفاده کرد.

به عبارت بهتر برای محاسبه مالیات و دیگر پرداخت های مهم برای اداراتی همچون دارایی، شهرداری و… می‌توان به این کتابچه مراجعه کرد و بر اساس معیارهایی که در آن مشخص شده، ارزش ملک را مشخص نمود. به طور کلی در تعیین ارزش معاملاتی یک ملک، مواردی همچون مساحت، قدمت، اسکلت ساختمان، کاربری ملک، تاسیسات و تجهیزات به کار رفته، موقعیت مکانی و البته مالیات مسکن، نقش دارند. اگر می‌خواهید بیشتر درباره مالیات مسکن و انواع آن بدانید، در ادامه همراه ما باشید.

مالیات مسکن برای سازندگان چقدر است؟

از سال 95 بر اساس مصوبه‌ای که از سوی دولت صادر شد، تمامی سازندگان املاک از بساز بفروشان گرفته تا انبوه‌سازان، باید مالیات ساخت و ساز و فروش خود را که حدوداً ۱۵ تا ۲۵ درصد درآمد حاصل از اولین فروش واحد است را به دولت بدهند. این مبلغ به عنوان مالیات مسکن آنها محاسبه شده و برای سازندگان حقیقی از جمله شرکت‌های ساختمانی دارای مجوز از سازمان برنامه و بودجه، مبلغی برابر با ۲۵ درصد و برای شرکت‌های تعاونی مسکن مبلغی برابر با ۱۸.۷۵ درصد از سود حاصل از ساخت و فروش است.

این مبلغ مالیات که به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود، به این صورت است که سازندگان حقیقی موظف‌اند در ۳ سال اول بعد از صدور پایان کار ساختمان، مالیات آن را بپردازند. به این ترتیب اگر ساختمان نوساز و تکمیل شود و در چهارمین سال بعد از صدور پایان کار در بازار مسکن عرضه شود، معاف از مالیات می‌شود. برای ساختمان‌های زیر سه سال ساخت مبلغ مالیات فروش ملک به صورت زیر خواهد بود:

  • برای مبالغ کمتر از 50 میلیون تومان از فروش ملک، مالیاتی معادل 15 درصد.
  • برای مبالغ بین 50 تا 100 میلیون تومان از فروش ملک، مالیاتی معادل 20 درصد.
  • برای مبالغ بیش از 100 میلیون تومان از فروش ملک، مالیاتی معادل 25 درصد.

میزان ارزش ملک مورد نظر و سود حاصله از آن بر روی مقدار مالیات دارد و یک فاکتو مهم دیگر در میزان مالیات، جمعیت است. برای شهرهایی با جمعیت بیش از 100 هزار نفر، قانون مالیات مسکن اجرا می‌شود. این مالیات که برابر با 10 درصد ارزش ملک است، مربوط به معاملات بخش مسکن می‌باشد.

انواع مالیات مسکن
مالیات مسکن و چگونگی محاسبه

با انواع مالیات مسکن آشنا شوید

حالا که با مفاهیم مربوط به مالیات مسکن و چگونگی محاسبه آن آشنا شدید، نوبت به این می‌رسد که اطلاعاتی درباره انواع مالیات مسکن بدست بیاورید. چرا که ممکن است روزی این اطلاعات به شما در ساخت یا فروش املاک شما کمک کند. در زیر ما انواع مالیات‌های مسکن را شرح داده‌ایم تا پاسخ هر گونه سوالی که در این زمینه دارید را دریافت نمایید.

  • مالیات اجاره املاک مسکونی

این نوع از مالیات همانطور که مشخص است مربوط به درآمد حاصل از اجاره املاک است و فقط شامل املاکی می‌شود که متراژی بیشتر از ۲۰۰ متر در شهرستان‌ها و بیشتر از ۱۵۰ متر در تهران دارند. این نوع از مالیات دو نوع دارد که عبارتند از: اجاره دست اول و دست دوم.

اگر ملک توسط مالک به شخصی اجاره داده شود، اجاره دست اول نامیده می‌شود. ولی اگر شخصی ملکی را از صاحب آن اجاره کند و به فرد دیگری اجاره بدهد، این می‌شود، اجاره دست دوم. جالب است بدانید که در هر دو نوع اجاره، میزان مالیات مسکن متفاوت می‌باشد. به طور کلی مالیات اجاره املاک مسکونی دارای شرایط مختلفی است که در زیر به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

  1. مالیات در اجاره دست اول به این صورت است که ابتدا 25 درصد مبلغ اجاره برای تأمین هزینه‌های مربوط به استهلاک ساختمان و تعهدات مالک کسر می‌شود و بقیه آن به عنوان مالیات باید پرداخت شود.
  2. مالیات در اجاره دست دوم به این صورت است که مابه تفاوت اجاره دریافتی و اجاره پرداختی به عنوان مالیات در نظر گرفته می‌شود.
  3. اگر فرد مالکی دارای چند واحد مسکونی باشد و یک واحد را برای سکونت خود و واحدهای دیگر را برای سکونت یکی از نزدیکان خود از جمله پدر و مادر، فرزندان یا همسرش در نظر بگیرد، مشمول پرداخت مالیات نخواهد بود.
  4. اگر درآمد ناشی از اجاره ملک، تنها راه درآمد مالک خانه باشد، با توجه به سقف تعیین شده از سوی مراجع، فرد مالک مشمول پرداخت مالیات نخواهد شد.

  • مالیات نقل و انتقال املاک

این مالیات شامل درآمدهای حاصل از خرید و فروش ملک و نقل و انتقال مالکیت آن است. اگر ساخت و واگذاری ملک باعث سود مالک شود، باید مالیات آن را به دولت پرداخت کند. همچنین درآمد حاصل از واگذاری سرقفلی املاک نیز مالیات مخصوص به خودش را دارد.

هنگام خرید و فروش ملک و یا نقل و انتقال سند، مالیات حاصل از درآمد با توجه به معیارهایی که قبلاً گفتیم، شامل سن بنا، موقعیت ملک، مساحت زمین و زیرساخت، تجهیزات، نوع سازه و نوع کاربری، به طور معمول 5 درصد ارزش ملک است. مالیات مربوط به سرقفلی نیز 2 درصد تعیین شده که به منظور حق کار در ملک مورد نظر در زمان نقل و انتقال آن است.

  • مالیات املاک خالی از سکنه

گاهی برخی از افراد اقدام به خرید املاک کرده و آن‌ها را بدون اینکه اجاره بدهند یا استفاده‌ای بکنند، رها می‌سازند. این املاک با توجه به مدت زمانی که خالی باشند، مشمول مالیات می‌شوند و میزان تعیین شده برای آن‌ها متفاوت است. اگر خانه‌ای یک سال خالی باشد برای آن ملزم به پرداخت مالیات نخواهید بود، اما در سال‌های بعد اگر همچنان خالی باشد، مشمول مالیات مسکن می‌شود. میزان مالیات برای این خانه‌ها از دومین سال متمادی که خالی باشند معادل با یک دوم مالیات مربوط به اجاره آن‌هاست. اگر در سومین سال، همچنان ملک خالی باشد، باید مبلغی برابر با مالیات مربوط به اجاره و از چهارمین سال به بعد، مبلغی برابر با یک و نیم برابر مالیات مربوط به اجاره را، مالک باید بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به املاک پارسه 22
map
waze